Ciekawostki
Na tej stronie sÄ… przedstawione ciekawostki o miodzie i pszczelarstwie. PszczoÅ‚a miodna stanowi nie tylko fascynujÄ…cy przykÅ‚ad biologicznego sukcesu ewolucji, lecz także, ze wzglÄ™du na zapylanie kwiatów, ma olbrzymie znaczenie ekonomiczne i ekologiczne.
Nazwa
Nosi Å‚aciÅ„skÄ… nazwÄ™ Apis mellifera, co oznacza „pszczoÅ‚a przynoszÄ…ca miód”
Rodzina
Å»yje w rodzinach liczÄ…cych od ok. 20.000 osobników zimÄ… do ok. 50.000 pszczóÅ‚ latem.
Kwiaty
odwiedza kwiaty, aby zebrać z nich nektar i pyÅ‚ek. Z nektaru wytwarza miód, a pyÅ‚ek stanowi jej bogate w biaÅ‚ko pożywienie.
Przenoszenie nektaru
przenosi nektar w wolu miodowym, specjalnie przeznaczonym do tego celu odcinka jelita, a pyÅ‚ek w koszyczkach pyÅ‚kowych, wyksztaÅ‚conych na ostatniej parze nóg.
Plastry
Buduje plastry z wosku, który wypacany jest przez jej wÅ‚asne gruczoÅ‚y. W szeÅ›ciokÄ…tnych komórkach plastrów magazynuje miód i pyÅ‚ek, a część z nich przeznacza na wychów potomstwa,
- służy człowiekowi przede wszystkim jako owad zapylający rośliny uprawne,
Matka
W każdej rodzinie jest tylko jedna matka pszczela, którÄ… Å‚atwo rozpoznać po dÅ‚ugim odwÅ‚oku,
Jaja pszczóÅ‚
Do pojedynczej komórki matka pszczela skÅ‚ada każdorazowo jedno jajo. W ciÄ…gu każdego lata zaczerwia w ten sposób Å‚Ä…cznie 200.000 komórek.
Z jaj pszczóÅ‚ wylÄ™gajÄ… siÄ™ larwy, które z czasem nabierajÄ… wiÄ™kszych rozmiarów i przepoczwarzajÄ… siÄ™ w swoich komórkach,
Pracowitość
PszczoÅ‚a-robotnica wykonuje w ciÄ…gu swojego życia wiele czynnoÅ›ci. Zajmuje siÄ™ np. czyszczeniem lub budowaniem plastrów, opiekÄ… nad czerwiem albo peÅ‚ni funkcjÄ™ strażniczki. Dopiero w ostatnim etapie życia opuszcza gniazdo i jako dojrzaÅ‚a pszczoÅ‚a staje siÄ™ zbieraczkÄ…
Opieka nad czerwiem
Opieka nad czerwiem jest zadaniem pszczóÅ‚-karmicielek,
- pszczoła-zbieraczka oblatuje kwiaty w terenie,
(Zainspirowane: J. Tautz, Fenomen pszczóÅ‚ miodnych, PakosÅ‚aw 2022, Wyd. Pasieka Smakulskich, s. 24-39), ZdjÄ™cia: Wikimedia commons oraz wÅ‚asne fotografie.